Zirkonyum Porselen

ZİRKONYUM DİŞ NEDİR?
Beyaz renkli zirkonyum altyapısına sahip diş kaplama yöntemidir. Geleneksel yöntemlerden farklı olarak blok şeklinde bulunan zirkonyum materyalinin el değmeden dijital kazıyıcı makinalar ile dişe tam uyumlu olarak üretilmesi ile elde edilir. İçeriğinde geleneksel metal destekli porselenlerde kullanılan koyu-gri renkli metal bulunmaz, beyaz diş renginde bir alt yapıya sahiptir. Bu da hem estetik görünüm açısından fark yaratırken aynı zaman yumuşak dokularda iltihap, travma ve alerjik reaksiyonlar açısından ciddi avantajlar sağlar.

ZİRKONYUM DİŞ HANGİ HASTALARDA KULLANILIR?
Zirkonyum diş sıklıkla ön bölge estetiği için kullanılmakla birlikte yumuşak doku ve diş ile olan biyolojik uyumu sayesinde tüm dişlerde ve implant üzeri protezlerde uygulanmaktadır. Işık geçirgenliği ve estetik görünümü ön bölgede avantaj sağlarken arka diş bölgelerindeki diş ile uyumu ve koku problemini gidermesi fark yaratan özellikleridir.

ZİRKONYUM KAPLAMALAR NASIL UYGULANIR?
Hastanın ilgili diş bölgesi belirlendikten hasta kayıtları alınır. Daha sonra diş çevresinden belli teknik ve açılarla zirkonyum dişin geleceği alan prepare edilir. Diş çevresinden zirkonyum kaplamaların geleceği kalınlık olan yaklaşık 2mm alan törpülenerek dijital ya da konvansiyonel yöntemler ile ölçü alınır.
Ardından dijital olarak laboratuvar üretimleri tamamlandıktan sonra hastanın dişine kalıcı olarak simantasyonu gerçekleştirilir ve hasta kayıt fotoğrafları alınarak zirkonyum diş tedavi süreci tamamlanır.

ZİRKONYUM KAPLAMA DİŞ KAÇ GÜNDE TAMAMLANIR?
Zirkonyum diş kaplamaların üretim süreci işlem yapılan diş sayısına bağlı olmakla birlikte ölçü aşamasından sonra laboratuvar üretim süreci yani hasta ağzına kalıcı olarak yapıştırılması 3-5 günlük bir süreçtir.

ZİRKONYUM KAPLAMA DİŞLERİN BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?
Zirkonyum kaplama dişlerin bakımının ağız içerisindeki normal dişlerimizden farkı yoktur. Günde 2 kez düzenli fırçalama ve hekiminizin tavsiye ettiği diş ipi/ağız duşu gibi oral hijyen yöntemlerini kullanmanız yeterlidir?

ZİRKONYUM KAPLAMA DİŞLERİMİN ÖMRÜ VAR MIDIR? NELERE DİKKAT ETMELİYİM?
Zirkonyum diş kaplama işleminden sonra fırçalama alışkanlıklarına devam etmeni ve doktorunuzun belirttiği kontrol randevularına gelmeniz yeterlidir. Zirkonyum diş kaplama işleminde kişinin kendi diş yapısına özgü dijital olarak üretilen kaplamalar diş ve diş çevresi dokuları biyolojik olarak çok iyi bir şekilde örtülemektedir. Kontrol randevularında hekiminiz belirtmediği sürece zirkonyum diş kaplamaların değişmesine gerek yoktur.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMANIN GELENEKSEL METAL DESTEKLİ PORSELENLERE GÖRE AVANTAJI VAR MI?
Zirkonyum diş kaplamalar laboratuvar ortamında dijital olarak zirkonyum bloklar kazınarak dişinize tamamen uyumlu olarak üretilmektedir. Bu da geleneksel metal destekli porselenlere göre biyolojik olarak daha sağlıklı ve uyumlu bir materyal olmasını sağlar. Aynı zamanda metal destekli porselenlerde karşılaşılan alerjik reaksiyonların zirkonyum porselenlerde görülmemesi çok büyük bir avantajdır.

Zirkonyum porselen estetik açıdan da altyapısının beyaz olması ve renk skalasının çok geniş olması sayesinde ön bölge estetiğinde en çok kullanılan materyallerden biridir.

Randevu