Gülüş Tasarımı

GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?
Çeşitli nedenlerle kişinin gülümsemesini kötü gösteren etkenlerin ortadan kaldırılarak gülümseme hattındaki estetiğinin düzenlenmesi işlemidir. Her hastanın kendi gülümseme estetiğine uygun olarak düzenlenir. Bu düzenlemeler kimi zaman sadece hastanın dişleri üzerinde yapılırken kimi zaman diş, diş eti, yumuşak dokular ve çene ilişkileri düzenlenerek yapılır.

GÜLÜŞ TASARIMI İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
Gülüş tasarımı işlemi hastanın estetik olarak şikayetçi olduğu alanlar tespit edilerek başlanır. İlgili estetiğin sağlanması için hangi bölgelere işlem yapılması gerektiğinin hastaya bilgisi verilir. Bu anlamda hastanın öncelikle ihtiyacı var ise ortodontik tedavi(tel tedavisi) ile çene ilişkileri ve diş ilişkilerinin düzenlenmesi ile başlanır. Eğer ortodontik bir tedaviye ihtiyacı olmadığı gözlemlenir ise diş eti düzenlemeleri(gingivektomi) ve ardından dişsel düzenlemelere geçilir.

Dişlerdeki restoratif düzenlemelerde ise hastaya kaç dişi ile ilgili işlem yapılması gerektiği bilgisi verilerek materyal seçimine geçilir. Sadece renk ve şekil bozuklukları olan dişlerde Lamina Veneer ve E-Max Kronlar, Estetik Kompozit Restorasyonlar, Zirkonyum Porselen uygulanması önerilir.

GÜLÜŞ TASARIMI İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?
Kişinin estetik bozuklukları göz önünde bulundurularak eğer ortodontik tedavi(tel tedavisi) gerektirmeyen durumlarda ortalama 1 hafta süre il hastanın tedavisi tamamlanır. Ortodontik tedavi görmesi gereken hastalarımızda süreç ortodontik tedavisinin bitiminden sonra 1 hafta sürecektir.

GÜLÜŞ TASARIMI İŞLEMİNDE NELER YAPILIYOR?
Hastamızın polikliniğimize geldiği ilk seans hasta kayıtları ve ölçülerinin alındığı seanstır. Öncelikle hastanın dijital ya da konvansiyonel olarak dişlerinin kaydı alınır. Ardından ağız içi ve gülümseme estetiğinin bütünlüğünü sağlayan yüz fotoğrafları alınır.

İkinci seansta materyal seçimi ve karar verilen tedavi prosedürüne göre hastaya mock-up yani dişlerinin replikasını içeren bir prova seansı yapılır. Hasta ve hekimi gülümseme estetiğindeki değişimlerden memnun ise kalıcı restorasyonları için preparasyon/hazırlık seansına geçilir.

Preparasyon ve ölçü işlemlerinden sonra hastanın kalıcı olarak kullanılacak restorasyonları materyal seçimine göre hasta ağzında ya da laboratuvar ortamında üretilerek hasta ağzında kalıcı olarak yapıştırılır. Son kayıt fotoğrafları ve ölçüleri alındıktan sonra kontrol randevuları verilerek hastanın gülüş tasarımı tamamlanır.

TEDAVİ SÜRECİ AĞRILI MIDIR?
Gülüş estetiği tedavilerinin birçoğunda hastaya lokal anestezi işlemi bile uygulanmaya ihtiyaç duyulmaz. Bu da tedavi ve işlem süreçlerinin polikliniğimizde daima minimal invaziv işlemler uygulanarak ve gülüş estetiği tedavilerinde minimum ağrı ile çözülmesiyle sağlanır.

Randevu