İmplant Üzeri Hibrit Protez

İMPLANT ÜZERİ HİBRİT PROTEZLER NEDİR?
İmplant yapılmış hastalarda simante yani yapıştırma protez çözümleri yerine vidalı sabit protez seçenekleri sunan protezlerdir. Yapıştırmalı protezlerden yararlanılamayan implant üzerine gelen kuvvetleri implantlara dengeli bir biçimde dağıtarak estetik ve fonksiyonel açıdan avantajlar sunarlar.

İMPLANT ÜZERİ HİBRİT PROTEZLERİN AVANTAJLARI NELERDİR?
Hastanın hareketli protez kullanma zorunluluğunu ortadan kaldırarak hastaya psikolojik, estetik ve fonksiyonel açıdan birçok fayda sağlar. Aynı zamanda sabit yapıştırmalı implant üzeri protezlerdeki protezin yapıştırıcılarının düşme riskini ortadan kaldırır. Ağız içinde travmalara bağlı oluşabilecek kırık ve çatlak durumlarında tamiri kolaydır ve yumuşak dokuya minimum hasar verir.

İMPLANT ÜZERİ HİBRİT PROTEZLER HANGİ DURUMLARDA UYGULANIR?
İleri derece kemik kaybı olan hastalarda
Minimum implant ile kemikten destek alınan vakalarda
Diş eksikliği olan bölgelerdeki mesafe yetersizliği durumlarında
Tüm çene dişsizlik durumlarında çoklu implant vakalarında
Yumuşak doku ve dudak desteği yetersiz implant operasyonu uygulanmış hastalarda

İMPLANT ÜZERİ HİBRİT PROTEZLERİN MATERYALİ NEDİR?
İmplant üzeri sabit protezlerde zirkonyum, geleneksel metal destekli porselen ve akril malzemeleri kullanılabilir. İmplant konumları, kemiğin ve yumuşak dokunun durumu, hastanın estetik beklentileri bu tip vakalarda materyal seçiminde çok etkilidir. Estetik beklentisi yüksek olan durumlarda ve yumuşak dokular ile uyumlu bir protez tercih eden hastalarımız zirkonyum altyapılı hibrit protezler tercih edilmektedir.

İMPLANT ÜZERİ HİBRİT PROTEZLERİ HASTALAR TAKIP ÇIKARTABİLİR Mİ?
İmplant üzeri hibrit protezler hastalarımıza özgü dijital olarak tasarlanarak üretilen protezlerdir. Protezin bitim aşamasında hekiminiz implant ile protezin bağlantı noktalarını protezinize özel vidalar ile sabitleyerek protezinizi size teslim eder. Bu yüzden implant üzeri hibrit sabit protezler hastalarımızın takıp çıkartamayacağı sabit protezlerdir. Hekiminiz protezinizin rutin kontrolleri esnasında gerek duyduğu takdirde bağlantı noktalarındaki vidaları çıkartarak protezinizin kontrolünü ve temizliğini rahatça yapabilir.

HİBRİT PROTEZLERİN BAKIMI NASIL YAPILIR?
İmplant üzeri sabit hibrit protezlerin bakımında günlük rutin 2 kez diş fırçalama alışkanlığımıza ek olarak ağız duşu ya da arayüz fırçası gibi yardımcı oral hijyen yöntemlerini kullanmamız gereklidir. Hijyen yöntemleri haricinde hekiminizin belirlediği 6 ay – 12 ay kontrollerinize düzenli olarak gelmeniz gereklidir.

İMPLANT ÜZERİ HİBRİT PROTEZLER NE KADAR SÜREDE TAMAMLANIR?
İmplant üzeri hibrit protezler implantın kemiğe kaynama süreci tamamlanmasını takiben 5-6 seans içerisinde tamamlanmış olur bu sürede yaklaşık 2 haftaya denk gelmektedir. Sonrasında ise hastalarımızın düzenli olarak kontrol seanslarına gelerek protezin estetik ve fonksiyonel takibi 6-12 ayda bir sürekli olarak takip edilmektedir.

İMPLANT ÜZERİ HİBRİT PROTEZLERİN ÖMRÜ NE KADARDIR?
İmplant üzeri sabit protezlerde ağız hijyen bakımına özen gösterildiği sürece bir ömründen söz etmek zordur. Hasta hijyen yöntemlerini uyguladığı ve kontrollerine geldiği sürece hekimi aksini belirtmez ise uzun yıllar hatta bir ömür hasta protezlerini kullanabilir.

HİBRİT PROTEZ UYGULAMASI AĞRILI MIDIR?
İmplant sürecinin üzerinden 2-3 ay geçmiş hastalarda implantın kemiğe kaynaması tamalandıktan sonra sadece ölçü işlemleri ile devam eden bir protez sürecidir. Protez yapım aşamasında kemiğe ya da implantlara bir müdahale olmaz sadece implant ölçü ve transfer parçaları ile konvansiyonel ya da dijital yöntemlerle laboratuvara aktarım işlemi gerçekleşir. Laboratuvar üretim süreci bittikten sonra ise sadece bağlantı vidaları ile birlikte ağızda sabitleme işlemi yapılır. Anestezi dahi gerektirmeyen ağrısız bir süreçtir.

Randevu