Fiber Postlar

Fiber post nedir, neden uygulanır ?
Dişlerde oluşan çürük,kırılma, enfeksiyon gibi nedenlerle kanal tedavisi uygulaması gerekebilir. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra genelde üst dolgusu kompozit dolgularla tamamlanır. Ancak bazı durumlarda doku kaybı çok fazladır ve kompozit dolgular uygulanamaz.Dişin duvarlarının tamamen ya da çoğunun kaybedildiği bu tür durumlarda dişin bir veya daha fazla köküne post adı verilen materyaller uygulanarak üst dolgusu ya da yapılacak sabit protez için tutuculuk sağlanır.

Nasıl uygulanır ?
Kanal tedavisi uygulandıktan sonra kök dolgusunun bir kısmı çıkarılarak post yerleştirilir ve özel materyaller uygulanarak yapıştırılır. Sonrasında postun çevresine dolgu yapılarak tedavi bitirilebilir ya da dolgu prepare edilerek ölçü alınır ve üzerine sabit bir kuron yapılabilir.

Kaç çeşit post vardır ?
Döküm (custom), vidalı ve fiber olmak üzere üç çeşit post bulunur. Döküm postlar; kanal dolgusunun bir kısmı çıkarıldıktan sonra ölçü alınarak laboratuvarda üretilir. Vidalı postlar üzerinde yivler bulunan metalden üretilen hazır postlardır. Fiber postlar ise fiber malzemeden üretilen hazır postlardır.

Fiber postun avantajları nelerdir ?
Fiber postların uygulaması kolaydır. Döküm postlardaki gibi laboratuvar aşaması bulunmaz ve dişe kısa süre içinde uygulanabilir. Estetik ve dayanıklılığı bir arada sağlar. Döküm ve vidalı postlardaki gibi metal yansıması oluşmaz. Dişe hem mekanik hem de kimyasal olarak tutunduğu için tutuculuğu diğerlerine göre daha yüksektir.

Randevu