Hassas Bağlantılı Protezler

HASSAS BAĞLANTILI(ÇIT-ÇITLI) PROTEZLER NELERDİR?
Arka ya da ön bölgelerde çoklu diş eksikliği olan durumlarda implant operasyonu uygulanamayan hastalarda hastanın mevcut dişlerinden destek alınarak yerleştirilen hassas bağlantı parçalarına sahip hareketli protezlerdir. Bu hassas bağlantı parçalarının oturuş ve kilitlenme aşamasında oluşan çıt çıt sesinden ötürü halk arasında çıt çıtlı protezler olarak adlandırılmaktadır.

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLERİN AVANTAJLARI NELERDİR?
İmplant uygulaması yapılamayan dişsiz alanlarda hastalarımıza stabilitesi yüksek neredeyse sabit proteze yakın bir hareketli protez konforu sunar. Geleneksel hareketli protezlerdeki gibi dışarıdan gözüken metal parçalar ya da kancalar yoktur. Protezin içerisinde gizli hassas bağlantı parçaları ile protez destek diş yuvalarına oturur.

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLERİN YAPIMI NE KADAR SÜRER?
2-4 hafta kadar eksik diş bölgesine ve destek alınacak diş sayısına göre değişmektedir. Destek alınacak dişlerin küçültülerek porselen kaplamalar ile güçlendirilerek metal erkek parçalar yerleştirilir. Gelecek olan hareketli parçanın altına ise erkek parça ile uyumlu dişi metal hassas bağlantı parçası dijital olarak tasarlanarak yerleştirilir.

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER HERKESE UYGULANIR MI? KULLANIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Hassas bağlantılı protezler implant uygulaması yapılamayan ve hasta ağzında kalan mevcut destek olacak dişler hassas bağlantılı protezin yükünü taşıyabilecek durumda olan her hastaya uygulanabilir. Kullanırken dikkat edilmesi gereken özellikle hassas bağlantı noktalarının temizliğidir. Protezinizi yemeklerinizden sonra çıkartılıp güzelce temizleyip sonrasında ağzınıza geri yerleştirirken dişi ve erkek parçaların birbirine uyumlu olduğuna emin olduktan sonra çıt sesini duyarak yerleştirmeliyiz.

HASSAS BAĞLANTILI PROTEZLER KIRILIR MI? TAMİRİ MÜMKÜN MÜDÜR?
Hassas bağlantılı protezlerin diş ve kaide kısımlarında akrilik parçalar kullanılmaktadır. Eğer bu bölgelerde kırılmalar olursa tamiri aynı gün içerisinde dahi kolaylıkla yapılabilmektedir. Yine hassas bağlantılı protezlerin hassas bağlantı lastiklerinde gıdalar ile temas ya da farklı sebeplerle yıllar içerisinde aşınmalar oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda sadece cüzi bir lastik ücreti karşılığında kolayca değişimi yapılabilmektedir.

Randevu