Diş Eti

Sağlıklı diş etinin kıvamı ve rengi nasıldır ?
Diş eti, dişi çevreleyen ve diş ile uyum içerisinde bulunan pembe renkli dişi saran kısımdır. Sağlıklı diş eti sert ve gül pembesi rengindedir.

Diş eti hastalığı nedir ?
Diş çevresindeki yapıların(özellikle yumuşak dokuların) iltihaplanmasına verilen genel bir isimdir. Spontan ağrılar, kanamalı ve ödemli görüntü içinde olan diş etleri sağlıksız olarak adlandırılmaktadır. Kırmızı ve dişi sarma kabiliyeti kaybetmiş yumuşak dişetleri diş eti hastalığının belirtilerindendir. Genelde bunlara sebep olan şeyler diş ve diş eti enfeksiyonları, oral hijyen eksikliği ve kişinin kötü alışkanlıklarıdır.

Diş eti tedavisi nedir ?
Diş eti tedavisi dişin etrafında bulunan enfeksiyon odağı alanların, plak ve diş taşlarının ve çürüklerin uzaklaştırılması esasına dayanır. Enfeksiyon odağı bulunan noktaların, diş taşı ve plakların kaldırılmasında diş etinin üzerinde ve diş etinin alt kısmında bulunan alanlarda detaylı bir şekilde detertraj ve küretaj işlemi uygulanmaktadır. Bu süreçte hastanın sabırlı bir şekilde hekim uyarılarını dikkate alması gerekmektedir. Diş eti tedavileri hekim ve hasta kooperasyonun en üst düzeyde olduğu tedavilerdendir.

Diş eti çekilmesi nedir ?
Diş etinin kök üzerinden çekilerek kök yüzeyinin açığa çıkmasına denir.
Nedenleri:
Uygun olmayan fırça kullanımı
Yanlış fırçalama teknikleri
Sigara kullanımı
Hijyen yetersizliği
Genetik
Bazı sistemik hastalıklar
Düzenli diş taşı temizliği yaptırılmaması ve diş hekimi kontrollerinin aksatılması

Diş eti çekilmesinin yarattığı problemler nelerdir ?
Kök yüzeyi açığa çıktığı için başlıca hassasiyet şikayeti oluşmaktadır. Bunun yanında kök çürükleri ve estetik problemler meydana gelebilir. Yine ilgili bölgelerde kanama şikayetleri olabilmektedir.

Diş eti çekilmesi tedavisi nedir ?
Genel olarak diş etini eski konumuna getirerek ilgili bölgenin örtülmesini hedefler ancak çoğu vakada tedaviden çok hastalığın ilerlemesini önlemek hedeflenmektedir. Tedavi sonrası genellikle hastanın hassasiyet kanama gibi şikayetleri geçmektedir.

Tedavi süreci ağrılı mıdır?
Lokal anestezi sayesinde ağrı hissedilmemektedir.

Diş eti operasyonundan sonra dikkat edilmesi gereken şeyler?
Baharatlı ve asitli gıdalardan uzak durmak
Hekimin belirttiği süreçte sigara kullanılmaması
Sert yiyeceklerden uzak durulması(kuruyemişler, sert gıdalar vb.)

Randevu