Hareketli Kancalı Diş Protez

PARSİYEL HAREKETLİ KANCALI DİŞ PROTEZLERİ NEDİR?
Çoklu diş eksikliğin olan bölgelerde destek dişler ve yumuşak dokulardan bir kanca yardımıyla destek alan hareketli protezlerdir. Bu kancalar metal, deflex, asetal ya da akril gibi materyallerden oluşabilir.

PARSİYEL HAREKETLİ KANCALI PROTEZLER NE ZAMAN KULLANILIR?
Hareketli kancalı protezler implant yapılamayan hastalarda, genellikle estetik kaygısı bulunmayan ya da kancaların arka dişlere yerleştirilebileceği vakalarda kullanılmaktadır.

PARSİYEL HAREKETLİ PROTEZLER NE KADAR SÜREDE YAPILIR?
Hareketli protezin geleceği alanda çekilmesi gereken ya da dolgu gerektiren bir diş yok ise 1 hafta içerisinde proteziniz tamamlanır.

PARSİYEL HAREKETLİ KANCALI PROTEZLERİN KULLANIMI SAĞLIKLI MIDIR?
Yapılan birçok araştırmada kancalı protezlerin tutundukları destek dişlerde çürük oluşumunu arttırdığı ve destek aldıkları dişlerin periodontal dokularında harabiyete sebep oldukları gözlenmiştir. Bu sebeple implant yapılabilen bir bölge ise kullanımı pek tercih edilmemektedir.

HAREKETLİ KANCALI PROTEZLERİN ESTETİK ÇEŞİTLERİ VAR MIDIR?
Hareketli kancalı protezlerin deflex(pembe dişeti rengi kancalı) ya da asetal kroşe(beyaz renk kancalı) çeşitleri kanca renkleri metal rengi olmadığı için gülümseme hattında fazla gözükmemektedir. Ancak metal kancalı dişlere göre dişe tutunma güçleri daha düşüktür.

HAREKETLİ KANCALI PROTEZ OYNAMA YA DA DÜŞME YAPAR MI?
Destek alınan yumukşak doku, kemik ve dişlerin durumu protezin sağlamlığı ve stabilitesi açısından çok önemlidir. Eğer destek dokular çok iyi durumda değilse protezinizde esneme ve oynama gibi durumlar yaşanabilir.

HAREKETLİ PROTEZLERİMİ FIRÇALAMAM GEREKİR Mİ? BAKIMI NASIL YAPILIR?
Yenilen her yemekten sonra protezin destek dokulara temas eden kısımları özel protez temizleme suları ile fırçalanarak temizlenmelidir. Protezleri geceleri de ağızdan çıkartılarak özel protez kabına koyulmalıdır.

HAREKETLİ KANCALI PROTEZLERİN ÖMRÜ NE KADARDIR? KIRILIRSA NE OLUR?
Hareketli kancalı protezlerin ömrü destek aldıkları dokulara göre şekillenir. Eğer destek alınan dokular sağlıklı ve protezin yapıldığı günkü halini koruyorsa hareketli protezlerin değişmesine gerek yoktur. Hareketli protezlerin kaide ve diş dizisi kısımları akrilikten oluşmaktadır bu kısımlarda oluşacak kırık ve çatlaklar kolayca tamir edilir. Ancak protezin kanca kısmı kırılırsa kırık hattına göre tamirin zorluğu değişmektedir.

Randevu