Yirmi yaş dişleri, diş dizimizin en sonunda yer alan en geç süren dişlerimizdir. Yirmili yaşlarımızda ya da bu yaşlara yakın sürdükleri için halk arasında bu şekilde adlandırılmaktadır.

Keşke hiç olmasalar dediğinizi duyar gibiyiz ancak her birimizde kimi zaman gömük kimi zaman ağız içerisinde sürmüş pozisyonda bulunmaktadırlar.

20 Yaş Dişlerimi Çektirmek Zorunda Mıyım?

Yirmi yaş dişleri çok büyük bir oranda çekilmek zorundadır. Hatta çoğu zaman ağrı dahi yapmadan çekilmesi gerekmektedir. Bunun sebebi de diş dizisinin son bölgesinde yanlış pozisyonda sürmeleri ya da hiç sürememeleridir.

Çekilmedikleri takdirde ağız içine sürmüş 20 yaş dişleri; komşu dişlerde ya da direk olarak yirmi yaş dişlerimizde çürük oluşumuna sebep verirler.

Süremedikleri durumlarda ise kist, lokal ya da sistemik bir enfeksiyona sebep olarak ciddi sağlık problemleri yaratabilirler.

20 Yaş Diş Çekimi Çok Ağrılı Mıdır?

20 yaş dişlerinin çekimi esnasında bilinenin aksine ağrı hissedilmez. Operasyon lokal anestezi(ilgili diş bölgesinin uyuşturulması) altında yapılır. Doktorunuzun yazdığı ilaçları düzenli kullanmanızı takiben son derece konforlu geçen bir operasyondur.

Tüm 20 Yaş Dişleri Ameliyatla mı Çekilir?

Hayır, 20 yaş dişleri eğer üzerinde kemik ya da diş eti dokusu bulunmadığı sürece ameliyata gerek dahi yoktur. Bölgenin uyuşturularak normal bir diş çekimi gibi basit bir şekilde bu operasyonun yapılması yeterlidir.

20 Yaş Diş Çekimi Zararlı Mıdır ?

Kesinlikle hayır. Çevrenizden  “dişimi çektirdim çenem çıktı”, “yirmilik dişini çektirirsen diğer dişlerinin şekli bozulur” şeklinde sizleri kötü etkileyen şehir efsaneleri duymuşsunuzdur. Ancak dediğimiz gibi bunlar sadece şehir efsanesidir. 20 yaş dişlerin çekimi aksine diğer Kesinlikle hayır. Çevrenizden  “dişimi çektirdim çenem çıktı”, “yirmilik dişini çektirirsen diğer dişlerinin şekli bozulur” şeklinde sizleri kötü etkileyen şehir efsaneleri duymuşsunuzdur. Ancak dediğimiz gibi bunlar sadece şehir efsanesidir. 20 yaş dişlerin çekimi aksine diğer dişlerinize ve sizin sağlığınıza zarar verecek durumları ortadan kaldırmak için yapılır.