Süt dişi kanal tedavisi, çürük, travma ya da başka bir sebeple sinir ve damar paketlerinin süt dişi kanallarının içerisinden alınması şeklinde uygulanan bir tedavidir. Süt dişlerinin düşmesi gereken yaştan çok daha önce enfekte olması sonucu yapılması gereken bir tedavidir.

SÜT DİŞİNE KANAL TEDAVİSİ YAPILIR MI?

Süt dişlerine kanal tedavisi sıklıkla çocukluk döneminde uygulanan bir tedavidir. Süt dişinde çürük dişin sinir dokusuna yaklaştığı zaman ve bu dişin daha düşme yaşına yani alttaki daimi dişin geleceği yaşa uzun bir zaman varsa süt dişlerinde kanal tedavisi uygularız.

Süt dişlerinde kanal tedavisi hem çocuğunuzun bu dişini ağrısız bir şekilde kullanmasını hem de gelecek daimi dişinin yerini korumasına yardımcı olan sağlıklı bir tedavidir.

NASILSA DÜŞECEK KANAL TEDAVİSİ YAPMASAK ÇEKSEK OLUR MU?

Süt dişlerinde çekim de bir tedavi yöntemidir. Ancak bu sefer de gelecek olan daimi dişin boşluğunun kapanmaması ya da çocuğunuzun daimi dişinin gömük kalmaması için bu bölgeye “sabit yer tutucu” tedavisi uygulamak zorunda olduğumuzu unutmamak gerekir.

SABİT YER TUTUCU NEDİR?

Süt dişlerinin düşmesi gereken yaştan erken düşmesi sonucu çocuğunuzun gelecek daimi yani yetişkin dişinin süreceği boşluğun kapanmaması için gereken apareylerdir. Diş eksikliği bölgesine göre sabit ya da hareketli olabilirler. 

Rutin diş hekimi kontrollerinizde çocuğunuzun daimi dişinin gelme dönemine doğru bu yer tutucu apareyler çıkartılır.